Môj malý zverinec

mačky, psy Príhody s mačkami, so psami, sliepkami, s korytnačkou, potkanom či baranom okorenila vlastnými "futovskými" radami, ako a prečo chovať doma zvieratká a ako im pripraviť dobré bývanie.

Netopieria správa obsahuje odosielateľa, prijímateľa a predmet správy

netopiere

Netopiere sú sociálne cicavce, ktoré hniezdia vo veľkých kolóniách a zapájajú sa do sociálnych interakcií. O funkcii a obsahu ich zvukového prejavu sa vie málo. Väčšina komunikácie v takto veľkej a hustej skupine sú nezhody a výboje. Každý jedinec má iné zvukové zafarbenie, takže netopiere sa vedia navzájom rozpoznať.

Ako nemluvňa, ako pes

psy

Vedci objavili prekvapivé sociálno - kognitívne schopnosti u psov, ktorými nedisponujú ani jeho najbližší príbuzní - vlci, ani iné veľmi inteligentné cicavce, ako napríklad ľudoopy. Prvý experiment, ktorý naznačoval nezvyčajné sociálno-kognitívne schopnosti, bola komunikačná úloha.

Psy inteligentné ako 2 ročné deti

psy

Zvierací psychológovia zistili, že niektoré psy sú schopné rozumieť až 250 slov a gest, viedia počítať do päť a vedia vypočítať jednoduché matematické príklady. Vedci použili testy, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre malé deti a preukázali, že priemerný pes je oveľa inteligentnejší, ako sme si doteraz mysleli.

Vývoj veľkého a komplexného mozgu

cicavce, vtáky

Počas druhohôr (pred 250 až 65 miliónmi rokov) boli dve vzdialené skupiny plazov počiatkom vzniku cicavcov a vtákov. Hoci sa cicavce a vtáky vyvinuli zo vzdialených skupín plazov, určité mozgové centrá a obvody sú veľmi podobné.

Ekonomický experiment – maximalizácia zisku

primáty

Existuje hra, ktorá umožňuje zistiť, nakoľko je jedinec racionálny. V hre účastník dostane nejakú čiastku, napríklad 10 eur. Je požiadaný, aby túto čiastku rozdelil medzi seba a ďalšieho účastníka. Ten môže čiastku prijať, ale aj odmietnuť. Ak sa rozhodne čiastku prijať, každý si môže svoj podiel nechať. Ak odmietne, podiel neostane ani jednému z nich.

Psy majú viac neurónov ako mačky

mačky, psy

Milovníkom mačiek sa to nebude páčiť: podľa výskumu na Vanderbilt Brain Institute je v mozgovej kôre mačiek len polovica neurónov v porovnaní so psami. Táto časť mozgu je zodpovedná za kognitívne schopnosti, preto sa predpokladá, že psy ich majú lepšie.

Psia duša – Psie poslanie

psy

Všetci psi idú do neba... teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu na zemi! Autor tohto bestselleru W. Bruce Cameron je presvedčený, že pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania.