Môj malý zverinec

mačky, psy Príhody s mačkami, so psami, sliepkami, s korytnačkou, potkanom či baranom okorenila vlastnými "futovskými" radami, ako a prečo chovať doma zvieratká a ako im pripraviť dobré bývanie.

Ako nemluvňa, ako pes

psy

Vedci objavili prekvapivé sociálno - kognitívne schopnosti u psov, ktorými nedisponujú ani jeho najbližší príbuzní - vlci, ani iné veľmi inteligentné cicavce, ako napríklad ľudoopy. Prvý experiment, ktorý naznačoval nezvyčajné sociálno-kognitívne schopnosti, bola komunikačná úloha.

Psy inteligentné ako 2 ročné deti

psy

Zvierací psychológovia zistili, že niektoré psy sú schopné rozumieť až 250 slov a gest, viedia počítať do päť a vedia vypočítať jednoduché matematické príklady. Vedci použili testy, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre malé deti a preukázali, že priemerný pes je oveľa inteligentnejší, ako sme si doteraz mysleli.

Psy majú viac neurónov ako mačky

mačky, psy

Milovníkom mačiek sa to nebude páčiť: podľa výskumu na Vanderbilt Brain Institute je v mozgovej kôre mačiek len polovica neurónov v porovnaní so psami. Táto časť mozgu je zodpovedná za kognitívne schopnosti, preto sa predpokladá, že psy ich majú lepšie.

Psia duša – Psie poslanie

psy

Všetci psi idú do neba... teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu na zemi! Autor tohto bestselleru W. Bruce Cameron je presvedčený, že pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania. 

Geniálni psi

psy Alexandre Pongrácz Rossi z univerzity v Sao Paulo v Brazílii trénoval svoju fenku Sofiu, aby používala klávesnicu so symbolmi, ktoré predstavovali prechádzku, potravu, vodu, hračku, hru a jej krabicu. Sofia sa naučila tlačiť správny kláves v príslušnej situácii. Keď jej Rossi kúpil novú hračku, Sofia bežala ku klávesnici a stiskla […]

Inteligencia psov

psy

Jednou z najznámejších a najuznávanejších teórií o psej inteligencii je kniha amerického psychológa a kynológa Stanleyho Corena. V slovenčine táto kniha zatiaľ nevyšla, môžeme si ju však prečítať v anglickom origináli alebo v češtine.