Vrany si vyrábajú hákovité nástroje

Zdroj: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.160439

‘Betty’ je vrana dôvtipná (Corvus moneduloides) a v roku 2002 ohromila celý svet, keď si z rovného drôtu vyrobila ohnutý drôt, ktorý následne použila na vytiahnutie vedierka s jedlom z úzkej trubice. Štúdia, ktorá popisovala tento experiment, zatriasla odborom kognitívnych vied a stala sa učebnicovou ukážkou zvieracej inteligencie.

Neskoršie štúdie odhalili, že ohýbanie nástrojov je pre tento druh bežné. Vedelo sa, že vrany používajú ohnuté alebo rozvetvené konáre, ale Bettin počin sa zdal byť čímsi viac, pretože aktívne si sama ohla neprírodný predmet (drôt) s jasným cieľom.

Vrany dôvtipné sú jediné zvieratá, o ktorých sa vie, že si vyrábajú háky. Najprv to bolo podložené len 4 náhodnými zhliadnutiami a o pár rokov neskôr sa vedcom podarilo nalákať 2 vrany v prírode k návnade a pozorovali 10 takýchto počinov. Z týchto pozorovaní sa usudzuje, že výroba hákov sa deje vždy rovnakým spôsobom tak, že vrana odtrhne konárik, ktorý vyrastá šikmo v tvare J a očistí ho od lístia a kôry. Nemusí ho ohýbať, pretože v mieste odtrhnutia je už krivý.

V kľúčovom experimente chytili 18 vrán a pozorovali vo voliére. 85-krát si vyrobili hák popísaným spôsobom – len odtrhli zahnutý konárik. Znenazdania, 10 vrán úmyselne ohlo svoje konáriky s cieľom zväčšiť oblúk. Ďalšie experimenty ukázali, že to nebolo náhodné správanie. Vrana na ohnutie konárika potrebuje vynaložiť určitú silu. Preto, ak sa potom pokúša ohnúť mäkký drôt rovnakou silou, výsledkom je výraznejší oblúk – presne taký, aký sa podaril Betty.

Doteraz sú zaznamenané 3 spôsoby, ako ohýbajú nástroj:

  • pridržať si konár nohou
  • vsunúť do diery a ohnúť
  • hodiť o niečo, aby sa to nárazom ohlo

Predpokladá sa teda, že Betty neobjavila niečo nové, len využila repertoár postupov, ktoré odpozorovala v detstve od svojich príbuzných (do zajatia bola odchytená v mladosti). Ďalším možným vysvetlením je, že tento druh správania majú tieto vrany vrodený.

V ďalších pokusoch však Betty ukázala, že vie byť aj vynaliezavá. Ohýbala rôzne materály, trochu ohnuté aj úplne rovné, ohla ich trochu alebo až do tvaru U. Betty zomrela v roku 2005 🙁

Neuveriteľná rozmanitosť správania zvierat naznačuje, že je nemožné úplne poznať zviera pred jeho laboratórnym skúmaním, aby sme vedeli oddeliť, čo je výsledok pokusu a čo nie.