Fascinujúci zvuk morských cicavcov

morské cicavce Peter Tyack z Woods Hole hovorí o skrytom zázraku mora: podmorskom zvuku. Na javisku Mission Blue vysvetľuje úžasné spôsoby, ako veľryby používajú zvuk a piesne, aby v oceáne komunikovali na stovky kilometrov.

Morálne správanie u zvierat

_všeobecný Empatia, spolupráca, čestnosť a vzájomnosť - starať sa o blaho druhého vyzerá ako vyložene ľudská črta. No Frans de Waal nám ukáže pár prekvapivých videí s behaviorálnymi testami, na primátoch a iných cicavcoch, ktoré ukazujú o ako veľa z týchto čŕt sa s nimi delíme.

Mohli by sme hovoriť jazykom delfínov?

morské cicavce Už 28 rokov trávi Denise Herzingová každé leto päť mesiacov so skupinou atlantických delfínov škvrnitých a sleduje tri generácie rodinných vzťahov a foriem správania. Je jasné, že medzi sebou komunikujú, ale ide o jazyk? Mohli by ho používať aj ľudia? Denise sa podelí o nový fascinujúci experiment na overenie tejto tézy.

Čo nás učia mravce o mozgu, rakovine a internete

hmyz Prírodovedkyňa Deborah Gordon skúma mravcov všade kde ich nájde - na púšti, v pralesoch, v jej kuchyni..... V tejto fascinujúcej prednáške vysvetľuje jej posadnutosť hmyzom ktorý by väčšina z nás zmietla zo sveta bez zbytočného premýšľania. Život mravcov nám poskytuje skvelý model na učenie sa v iných oblastiach ako sú choroby, technológie a ľudský mozog.

Čo si zvieratá myslia a čo cítia?

_všeobecný Čo sa deje v mozgu zvieraťa? Môžeme sa dozvedieť, o čom (a či vôbec) zvieratá myslia a cítia? Carl Safina si myslí, že áno. Prepája objavy a anekdoty, ktoré spájajú ekológiu, biológiu a etológiu, hovorí o príbehoch veľrýb, vlkov, slonov a albatrosov, aby dokázal, že tak aj my myslíme, cítime, používame nástroje a vyjadrujeme emócie, rovnako to robia aj iné tvory – a mysle, – ktoré s nami žijú na jednej Zemi.

Ako motýle liečia samy seba

hmyz Aj motýle monarchy sú niekedy choré, presne ako my, a to kvôli hnusnému parazitovi. Ale biológ Jaap de Roode si všimol niečo zaujímavé na motýľoch, ktoré skúmal – infikované samičky motýľov zvyčajne kladú svoje vajíčka na konkrétny druh rastliny, ktorá pomáha ich potomkom vyhnúť sa chorobe. Ako si vedia vybrať práve túto rastlinu?