IQ test pre zvieratá?

Sú niektoré zvieracie druhy múdrejšie než ostatné? Ťažko povedať, pretože nemôžeme posadiť šimpanza a myš za jeden stôl k IQ testu.

Všeobecná inteligencia sa zvyčajne definuje ako schopnosť zvládnuť rôzne kognitívne úlohy od matematických príkladov po riešenie zložitých problémov. Roky sa vedci zamýšľajú, či sa to dá jednotne merať u ľudí a u zvierat. U ľudí totiž na výsledky vplýva výchova a vzdelanie.

Sú zvieratá v rámci druhu múdrejšie než ostatné? Tiež ťažko povedať, ale odpoveď sa pokúšajú nájsť niektoré vedecké štúdie, pričom sa musia vysporiadať s dvoma problémami:

Za prvé, je veľmi ťažké navrhnúť test tak, aby sledoval všeobecnú šikovnosť, a zručnosti špecifické pre druh. Napríklad druhy, ktoré si robia zásoby na rôznych miestach, majú na to špecifickú pamäť. Alebo šimpanzy, ktoré si robia nástroje na hľadanie hmyzu v stromoch, majú špecificky jemnú motoriku.

Za druhé, výkyvy vo výsledkoch závisia od toho, ako motivované je zviera spolupracovať. Väčšinou je odmenou jedlo, a tak vysokointeligentný jedinec, ale sýty, sa nemusí prejaviť. Preto inteligenčné rozloženie na danej vzorke môže byť skreslené.

Niektoré štúdie, ktoré porovnávajú inteligenčnú škálu v rámci druhu: