Óda na sliepky, 2. diel – čo sa stane, ak kuriatko nevie, ktorá sliepka je jeho mama

Gallus gallus domesticus

Kura domáca (lat. Gallus gallus domesticus), ľudovo sliepka. Podľa mnohých s veľmi nízkou inteligenciou, no ak toto zviera spoznáte bližšie, v mnohom prekvapí a zaujme.

Naše sliepočky liliputky boli veľmi prešibané tvory. Našli si hniezdo v nejakom dobrom úkryte a začali tam znášať vajíčka. Keď som im to miesto objavila a pobrala vajcia, našli si iné miesto. Preto som musela upraviť taktiku – vždy som v hniezde nechala aspoň jedno vajíčko.

Sliepočka Petenka prijala krabicu, ktorú som jej v drevárni ustlala. Usilovne a optimisticky tam znášala vajíčka. A ja – pažravá gazdiná som jej ich brala. Keď pochopila, že nebude detí ako smetí, sadla si aspoň na to jedno jedinké. Bolo mi jej ľúto, lebo ani to jedinké dieťa nemala predurčené – nemali sme totiž kohúta. Ale jej vytrvalosť bola pozoruhodná. Vydržala sedieť na vajíčku 3 mesiace!

Raz do dňa si Petenka odbiehala z hniezda rýchlo sa najesť a vykakať. Jedno ráno túto chvíľu vystihla Darinka a zniesla jej vajíčko do hniezda. Celkovo takto znášala 13 dní. Škoda, že som jej vajíčka kradla, bolo by zaujímavé sledovať, ako by sa správala Petenka, keby zistila, že jej pribúdajú vajcia.

Potom sa v priebehu 3 dní udiali tieto veci:

  • Petenku to prestalo baviť a nadobro opustila hniezdo.
  • Darinka si sadla na jej miesto.
  • Agátka si sadla do susednej krabice.

Petenka teraz behá po záhrade sama, je depresívna a chodí ku nám na verandu kodkodákať.

Darinka a Agátka by obišli tiež naprázdno, ale rozhodla som sa dať im susedkine vajíčka. Ich vajíčka som zobrala na praženicu a dala som im oplodnené vajíčka. Dve Darinke a jedno Agátke. O mesiac sa narodili kuriatka a samozrejme v ten istký deň. Hrdé kvočky vyšli z kurína a kuriatka zrazu nevedeli, ku ktorej mame bežať. Tak prebehovali raz k jednej, raz k druhej, ktorá bola bližšie. A mamičky, keďže sa držia vždy blízko pri kuriatkach, sa teda zákonite držali aj navzájom pri sebe. Vytvorili mamičkovský tandem. Niekedy sa stalo, že tri kuriatka sú pod Agátkou a nula pod Darinkou a naopak. V rámci nutnosti sa presťahovali do jedného hniezda.